• July 4, 2021

Ciekawostki na temat miasta Bielsko-Biała

Bielsko-Biała to urokliwe miasteczko leżące u podnóża Beskidów. Miasto znane jest z pięknych górskich krajobrazów, jak i licznych terenów zielonych, gdzie można zrelaksować się i odprężyć na łonie natury. Tym, co także przyciąga turystów do  tej miejscowości, są wspaniałe kamieniczki z XVIII i XIX wieku, oraz ciekawa architektura miasta i okoliczne zabytki. Oprócz tego miejsce to kryje w sobie wiele ciekawostek. Z czego jest najbardziej znane?

  1. Bielsko-Biała jest miastem, które powstało z połączenia dwóch różnych osad, Bielsko oraz Białej – połączona nazwa funkcjonuje dopiero od 1951 roku. Dodatkowo warto dodać, że oba połączone miasta przecina rzeka Biała.
  2. W mieście tym przez ponad 20 lat produkowany był fiat 126p znany wszystkim jako popularny maluch. Aktualnie w mieście znaleźć możemy miejsce o nazwie Cafe Maluch, które jest uroczą kawiarnią, która pełni również funkcje muzealne. Możemy zakupić tam gadżety związane z maluchem, takie jak breloczki, koszulki lub też miniaturowe modele samochodów.
  3. W Bielsku-Białej tramwaje pojawiły się znacznie wcześniej niż w Warszawie, Krakowie czy nawet we Wiedniu. Pierwsza linia tramwaju uruchomiona  została w 1895 roku i liczyła sobie prawie 5 tysięcy metrów długości. Z czasem jednak tramwaje straciły swoją popularność na rzecz komunikacji autobusowej, a w 1970 całkowicie zlikwidowano w tym mieście komunikację tramwajową.
  4. Większość terenów górskich w terenach miasta położona jest w obrębie dwóch parków narodowych, z tego też względu aż 36% powierzchni miasta objęte jest ochroną ekologiczną. Na terytorium miasta mieszczą się także dwa rezerwaty przyrody, oraz dwa użytki ekologiczne.
  5. Codziennie co około trzy godziny z wieży ratuszowej miasta możemy usłyszeć hejnał Bielska-Białej. Pierwszy hymn zagrany został w 1964 roku. Hymn miasta powstał z okazji 700 rocznicy miejscowości, a ustanowili go jego mieszkańcy, biorący udział w konkursie. Hymn łączy w sobie wszystkie najważniejsze elementy miasta, takie jak szumy lasu i gór, oraz rytmy włókienniczych maszyn.
  6. Najwyższym punktem miejscowości jest szczyt Klimczok, który położony jest 1117 mn.p.m, najniższy natomiast jej punkt to Stawy Komorowickie położone 268 mn.p.m.
  7. Pierwsza zapora wodna zbudowana na terenie Polski powstała w Bielsku-Białej.
  8. Z miasta i okolic pochodzi wielu sławnych Polaków, wśród których znajdziemy między innymi takie postacie jak Jerzy Stuhr, Karol Wojtyła (ojciec Jana Pawła II), oraz Gosia Andrzejewicz.